19 maja o 11.30 w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej gościliśmy (online) Jana Rokitę, publicystę i komentatora politycznego, oraz Krzysztofa Wojczala, geopolityka, autora książki pt. "Trzecia dekada. Świat dziś i za 10 lat". Obaj byli uczestnikami Q&A "Jak zakończy się wojna na Ukrainie", moderowanego przez dr. Janusza Okrzesika z Katedry Prawa i Administracji WSFiP.

Przez półtorej godziny Goście odpowiadali na pytania studentów i pracowników naukowych WSFiP oraz zewnętrznych uczestników spotkania (łącznie w spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób).

Panelistów połączyła teza, że obecnie nie ma szans na militarne rozstrzygnięcie konfliktu, żadna ze stron nie jest w stanie osiągnąć swoich celów politycznych, zwyciężając na polu bitwy. Spośród prawdopodobnych scenariuszy najbardziej optymistyczny jest ten, w którym Ukraina, choć osłabiona gospodarczo i terytorialnie, staje się częścią świata zachodniego i otrzymuje realne gwarancje swojego bezpieczeństwa poprzez wejście do NATO. Jest to scenariusz optymalny również z punktu widzenia interesu Polski. Niestety, obecnie ani USA ani najważniejsze państwa europejskie nie są gotowe udzielić takich gwarancji, zatem konflikt będzie się przeciągał, grozi jego "zamrożenie" i ponowienie agresji Rosji po odbudowie jej armii.

Pytania zadane przez słuchaczy dotyczyły także roli Chin i Watykanu w wysiłkach pokojowych, zagrożeń związanych ze zmianą u steru władzy w USA i ew. powrotem Trumpa, pozycja międzynarodową Polski w czasie wojny itp.

Było to już kolejne Q&A zorganizowane przez uczelnię. W planach są kolejne, studenci i pracownicy WSFiP mogą zgłaszać propozycje tematów do kierownika Katedry Prawa i Administracji, dr Janusza Okrzesika.